Wstajemy rano, pędzimy do pracy, śniadanie – często szybkie, często byle jakie, po drodze pijemy kawę na stacji benzynowej albo i w samochodzie – w sumie dobry czas na to jest stojąc w korku… spóźnieni wpadamy do pracy – szef krzyczy, praca zaległa spoczywa na biurku – nie ma czasu na obiad, pochłaniamy go klikając jednocześnie coś na komputerze.

Pijemy kawę za kawą – oczy zamykają się z niewyspania. Siedzimy parę godzin często w bezruchu, zasypani kolejnymi dokładanymi przez przełożonych stertami papierów. Po pracy szybkie zakupy i albo do drugiej pracy albo po dzieci do szkoły. Wszystko szybko, wszystko byle jak, wszystko robione w stresie. Może nie u wszystkich tak wygląda dzień na „co dzień”, ale zapewne u wielu z Was. Tempo dzisiejszych czasów sprawia, że często zapominamy o tym, co najważniejsze dla siebie – czyli o zdrowiu. Cieszą się za to z tego sprzymierzeńcy takiego trybu życia – choroby cywilizacyjne. Samochód jak i inne wynalazki ostatniego ćwierćwiecza bardzo zaczęły ułatwiać nam życie. Można wręcz powiedzieć, że staje się ono dla nas coraz bardziej wygodne. Ale czy nasze ciało uważa tak samo? Droga do pracy mija wygodnie w samochodzie i w…. bezruchu, w pracy często siedzimy 8 godzin… w bezruchu, po pracy auto, później zaległości przy komputerze, trzeba nadrobić internetowe nowinki, na koniec dnia jakiś film na rozluźnienie po ciężkim dniu, do tego dobry alkohol i papieros…

Choroby cywilizacyjne to takie, do których wystąpienia lub rozprzestrzenienia przyczynił się postęp współczesnej cywilizacji. Stanowią one jeden z największych problemów zdrowotnych państw wysoko rozwiniętych, są przyczyną ponad 80% wszystkich zgonów. Choroby te możemy podzielić na kilka grup: te które wywołane są zaburzeniami przemiany materii i ich następstwami: np. cukrzyca, miażdżyca, otyłość; choroby związane z przeciążeniem układu nerwowego: choroby psychiczne, nerwica, choroba wrzodowa żołądka; choroby, które powstają w wyniku znacznego rozwoju przemysłu oraz szkodliwych wpływów środowiska tj. zatrucia, choroby zawodowe, pylica. Duży wpływ na wzrost zachorowań na choroby cywilizacyjne ma postęp technologiczny, często także negatywne skutki zanieczyszczenia środowiska naturalnego, ale także siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej, zła dieta, często bogata w produkty wysokotłuszczowe, nadużywanie cukrów, stres, nadużywanie alkoholu, czy też papierosy.

coffee

Jak zatem żyć we współczesnym świecie, żeby zmniejszyć ryzyko zachorowań na którąś z tych chorób? Otóż lepiej jest zapobiegać tym chorobom niż je leczyć. Leczenie związane jest często z dużymi kosztami. Zapobiec można bardzo łatwo – wystarczy wprowadzić do życia parę zmian, przyswoić parę zdrowych nawyków, by polepszyć jakoś swojego życia. Regularnie przeprowadzone badania pomogą nam kontrolować m.in. ilość cukru we krwi, ciśnienie, masę ciała. Z tego co możemy sami zrobić to przede wszystkim ograniczyć używki , porzucić palenie papierosów, zminimalizować ilość wypitych w ciągu dnia filiżanek kawy. Należy pomyśleć także o właściwym odżywianiu – wprowadzić do swojej diety więcej warzyw i owoców, ograniczyć ilość spożywanego mięsa wieprzowego, soli, cukrów i niezdrowych tłuszczów. Warto także wprowadzić do swojego trybu życia jakąś większą aktywność fizyczną. Dodatkowy ruch, wykonywany w sposób regularny, powoduje wzrost masy mięśniowej, wzmocnienie kości, przyrost masy serca, obniżenie ciśnienia tętniczego, zwolnienie tętna, zwolnienie rytmu oddechowego, zmniejszenie cholesterolu we krwi, ale także przyczynia się do usuwania nadmiaru stresów rozładowując napięcie psychiczne. Tym samym poprawia się nie tylko sprawność fizyczna organizmu, ale także odporność i samopoczucie. Zwiększona aktywność ruchowa, sport, rekreacja, fizjoterapia to sposób na poprawę stanu zdrowia i powrót do dobrej formy osób z nadwagą, otyłością, chorobami serca. Jest to także niezastąpiony środek terapeutyczny w stanach pozawałowych, zapobieganiu cukrzycy, nadciśnieniu, miażdżycy, kamicy nerkowej.

Nie jesteśmy bezradni wobec chorób cywilizacyjnych – dużo zależy od nas i od naszego stylu życia. Wielu lekarzy stwierdza, że ich pacjentami w znacznym odsetku są osoby unikające aktywności fizycznej. Zastanów się sam, czy nie lepiej dać z siebie teraz więcej, zadbać o swoją dietę i styl życia, poszukać i pokochać jakiś sport, by móc w zdrowiu dożyć do starości chroniąc się przed typowymi chorobami cywilizacyjnymi.