Naciągnięcie mięśnia, stłuczenie kolana, skręcenie kostki – któż z nas nie doznał, któreś z tych kontuzji. Urazy dotykają nas przez cały rok – ale okres wakacyjny i dodatkowa aktywność fizyczna często im sprzyja. Co zrobić, żeby nie zepsuć sobie wyjazdu i jak się ratować w razie, gdy coś nam się takiego nieprzyjemnego trafi.

Naciągnięcie mięśnia jest to bardzo bolesna kontuzja. Może do niej dojść w skutek dużego przeciążenia mięśni, które nie były odpowiednio przygotowane do zbyt intensywnego wysiłku fizycznego. Nagły gwałtowny ruch, szarpnięcie albo ciężka, długa praca mogą przyczyniać się do powstanie tego urazu. Objawem jest ból, ale także utrata siły, obrzęk i ograniczone poruszanie uszkodzoną częścią ciała. Aby zapobiec przeciążeniom mięśni wystarczy przed wysiłkiem fizycznym przeprowadzić krótką rozgrzewkę. Gdy już doszło do urazu ulgę można uzyskać przykładając do bolącego miejsca zimny okład- zmniejsza on obrzęk i zwęża naczynia krwionośne, można stosować także leki przeciwbólowe i przeciwzapalne – maści bądź też tabletki. Gdy ostre dolegliwości miną ulgę przyniesie gorąca kąpiel, sauna bądź też masaż – pomagają one w usuwaniu toksyn, a także pobudzają krążenie krwi. Ważny też jest odpoczynek i ograniczenie aktywności fizycznej.

Do zwichnięcia dochodzi w wyniku przesunięcie ustawienia kości w stawie względem siebie , tracą one tym samym swoje naturalne położenie. Kontuzja powoduje zmianę obrysu stawu, pojawia się ból i obrzęk. Najczęściej zwichnięciu ulegają stawy barkowe, palce, łokcie. W przypadku gdy dojdzie do urazu, zaobserwujemy opisane powyżej dolegliwości należy w miarę szybko skierować się do specjalisty – absolutnie nie wolno nastawiać samemu zwichniętych stawów! Jedyne co możemy sami zrobić to unieruchomić uszkodzoną cześć ciała. Zaniedbanie zwichnięcia może powodować późniejsze poważne konsekwencję – doprowadzając nawet do martwicy uszkodzonych tkanek.

Skręcenie stawu jest to uraz spowodowany zbyt gwałtownym, nieprawidłowo wykonanym ruchem, przekraczającym naturalny zakres ruchomości stawu. Tym samym dochodzi do rozciągnięcia, naderwania bądź też zerwania więzadeł stawowych. Najczęściej dotyczy on stawu skokowego, ale także może to być staw kolanowy, nadgarstek. Ważna jest pierwsza pomoc, która powinna polegać na unieruchomieniu i schłodzeniu uszkodzonej części ciała. W miarę możliwości warto zgłosić się do lekarza, by ocenił on kondycję stawu, czy oby nie doszło do uszkodzenia kości.

injury

W wyniku uderzenia jakimś tępym przedmiotem, bądź też upadku z wysokości może dojść do stłuczenia, czyli uszkodzenia tkanek miękkich. Objawami są ból, obrzęk, krwiak. W miarę możliwości jak najszybciej należy przyłożyć coś zimnego- może to być żelowy kompres bądź też kostka lodu w miejsce stłuczenia. Takie zimne okłady należy powtarzać kilka razy na dzień. Ulgę przynieść może także smarowanie bolesnej okolicy maściami/żelami przeciwbólowymi. Jeżeli po paru dniach ból nie będzie się zmniejszał – warto skonsultować się z lekarzem, czy aby nie doszło do poważniejszego urazu.

Konsekwencją uderzenia może być powstanie siniaka. Jeżeli będzie on dużych rozmiarów warto zaopatrzyć się w aptece w maści, które przyśpieszają ich gojenie. Można także wykonywać zimne okłady na uszkodzone miejsce na skórze, bądź też przyłożyć okład nasączony wodą z octem.

Przed wyjazdem na wakacje warto zaopatrzyć się w apteczkę pierwszej pomocy – dobrze wyposażoną. Dobrze też zorientować się gdzie można szukać pomocy specjalistycznej w danej miejscowości. Jednak przede wszystkim należy na siebie uważać i pamiętać o tym, że jeżeli nie ćwiczyliśmy przez cały rok, dodatkową aktywność fizyczną musimy wykonywać rozsądnie!

Udanego i spokojnego urlopu dla Was wszystkich 🙂