Świat pędzi naprzód, a my razem z nim. Szkoła, praca, codzienne obowiązki i dodatkowe zajęcia, pochłaniają nas tak  bardzo, że często zapominamy o podstawowych potrzebach naszego organizmu. Ciągły stres oraz zabieganie powodują, że nie tylko ciało, ale też rozum zaczynają się buntować, pogarszając nasze samopoczucie i osłabiając energię. Zastanawiasz się jak przywrócić równowagę i odkryć na nowo radość życia? Ja znalazłam idealne rozwiązanie, które zawiera się w jednym, niepozornym słowie – JOGA. Może teraz czas na Ciebie!

Przyjrzyjmy się zatem jodze z bliska…

Zwykłe ćwiczenia czy sztuka życia?

Wielu z nas myśli o jodze jedynie jako o ćwiczeniach fizycznych, podczas których ludzie wykonują różne pokręcone pozycje, rozciągając swoje ciało i oddychając w charakterystyczny sposób. Jest to jednak bardzo powierzchowne spojrzenie na tą niezwykłą technikę pracy z własnym ciałem. Joga praktykowana już ponad 4000 lat temu w Indiach, wywodzi się z ajurwedyjskiej medycyny, która od wieków pomagała ludziom nie tylko złagodzić ból i objawy wielu chorób, ale także osiągnąć kontrolę nad układem nerwowym. Dzięki ćwiczeniom, nazywanym asanami, ciało staje się bardziej elastyczne i zwiększa wydajność energetyczną. Rozciągnięcie i rozluźnienie napiętych mięśni powoduje rozładowanie negatywnych i stłumionych emocji. Joga bowiem to nie tylko zwykłe ćwiczenia fizyczne, to również praca nad zachowaniem doskonałej równowagi pomiędzy ciałem, duszą i umysłem.

Ciało i dusza w równowadze

Nasze ciało stanowi odbicie zachodzących w nim duchowych, fizycznych i psychicznych przemian. W związku z tym dla zachowania harmonii niezwykle ważne jest utrzymanie równowagi pomiędzy ciałem, duszą i umysłem. Do osiągnięcia takiego celu wymagana jest praca nad własną świadomością i ćwiczenia medytacyjne, które pomogą się wyciszyć, oczyścić umysł i odkryć samego siebie.

Joga składa się z kilku systemów, które odpowiadają za poszczególne duchowe aspekty. Połączenie tych systemów prowadzi do uzyskania idealnej harmonii:

Bhakti Joga – joga miłości
Dżnana Joga – joga mądrości
Karma Joga – joga bezinteresownego czynu
Radża Joga – joga świadomości
Laja Joga – joga siły życiowej
Mantra Joga – joga siły dźwięku
Hatha Joga – joga doskonałego ciała

Joga dla każdego – jak zacząć?

Niewątpliwie jednym z pozytywnych aspektów jogi jest to, że ćwiczenia(asany) może wykonywać niemal każdy, niezależnie od wieku czy predyspozycji fizycznych. Ćwiczenia na macie są niezwykle proste i nie wymagają większych umiejętności – liczą się chęci i uważne skupienie. Zanim rozpoczniemy ćwiczenia, niezwykle ważne jest zatem wewnętrzne wyciszenie i przygotowanie organizmu na pozytywne emocje. Na początek pomoże nam podstawowa umiejętność, jaką jest głębokie oddychanie poprzez nos. Do zgłębiania jogi, nie potrzebujemy również specjalistycznego sprzętu, wystarczy jedynie mata, wygodny strój i pozytywne nastawienie.

Wszystkie przedstawione powyżej informacje to jedynie wstęp do odkrycia całej prawdy o jodze – sztuce życia w równowadze. Dlatego już wkrótce bardziej zagłębimy się w tajniki tej niezwykłej nauki.

Jedno jest pewne, nawet z podstawową wiedzą warto już dziś zacząć pracę nad samym sobą, poprzez ćwiczenie jogi i powoli przywracać swojemu organizmowi stan równowagi. Dzięki niej spojrzymy na pewne rzeczy z dystansu, a życie nabierze zupełnie innych barw.

Stan błogiego odprężenia już po pierwszych zajęciach jogi gwarantowany!