Kiedy niespełna półtora roku temu przedzierałam się przez londyńskie Oxford Street w gąszczu pospiesznie biegających we wszystkie strony ludzi dało się usłyszeć nawoływanie entuzjastycznego pana: „Coconut water! Coconut water!”.


Z ciekawością podążyłam w stronę dochodzącego głosu i nagle wśród ponurej i wiecznie zachmurzonej angielskiej dżungli wyłoniło się wielobarwne stoisko ze stojącymi na nim dzbankami z kolorowymi słomkami oraz pobrzmiewającą tropikalną nutą w tle. Za 3£ nabyłam dzbanuszek ze słodkawym płynem w środku. Cudo!

Takie było moje pierwsze zetknięcie z obecnie coraz bardziej popularną i dostępną na sklepowych półkach WODĄ KOKOSOWĄ.

Kokosowe produkty cieszą się nie lada popularnością wśród entuzjastów zdrowego trybu życia. Olej kokosowy, mleczko i mleko kokosowe, mąka kokosowa, woda kokosowa okupują sklepowe działy z Ekożywnością. Każdy brzmiący egzotycznie o innych właściwościach i składzie, ale przede wszystkim na pewno zdrowy. Jednakże owe „bum” na kokos przyprawia potencjalnego konsumenta o niemały zawrót głowy. Które „kokosowe” wybrać? W dzisiejszym artykule skupię się na zachwalanej zewsząd i okrzykniętej eliksirem zdrowia wodzie kokosowej.

Woda kokosowa jest to bezbarwna bądź lekko zabielona słodkawo-orzechowa ciecz, pozyskiwana z wnętrza zielonego 57  miesięcznego orzecha palmy. Nie należy jej mylić z mleczkiem kokosowym, które jest gęstsze, tłustsze, o białym kolorze i uzyskiwane z miąższu orzecha.

Szperając w Internecie, artykułach naukowych czy branżowych czasopismach woda kokosowa przedstawiana jest w samych superlatywach. Przede wszystkim można znaleźć w niej bogactwo potasu, tak ważnego dla prawidłowego funkcjonowania układu krwionośnego. Do tego magnez dla pracy mięśni i układu nerwowego,wapń oraz fosfor dla mocnych kości i zębów, żelazo dla zdrowej krwi, a także szereg witamin z grupy B, witamina C oraz antyoksydanty. Co najważniejsze dzięki swojej  osmomolarności, sprawdza się jako izotonik, idealnie nawadniając nasz organizm. Mała zawartość kalorii (ok. 24 kcal na 100 ml), znikoma ilość cukru czy tłuszczu to na pewno ważne zalety dla osób
dbających o linię.

Oprócz wspomnianych minerałów woda kokosowa funduje nam dostawę cytokinin mających właściwości przeciwzapalne i przeciwzakrzepowe. Kinetyna, hormon wzrostu roślin opóźnia procesy starzenia się skóry zapewniając naszej cerze gładki i promienisty wygląd. Stosowana jest także w kosmetyce do produkcji kremów przeciwzmarszczkowych. Śmiało więc możesz stosować wodę kokosową w zastępstwie toniku do codziennego oczyszczania twarzy. Dodatkową korzyścią będzie jej działanie łagodzące podrażnienia oraz niwelujące przebarwienia skóry. Kilka kropel wody kokosowej dodanych do szamponu do włosów doda im blasku i mocy. Obecność bioaktywnych enzymów wyreguluje metabolizm pomagając przy problemach żołądkowych czy zaparciach. Dzięki
zawartości podobnej ilości elektrolitów, co ludzka krew woda kokosowa była nawet stosowana w jej zastępstwie, gdy tej zabrakło do transfuzji w czasie II wojny światowej. Obecnie z powodzeniem podaje się ją dożylnie w krajach Trzeciego Świata w roli płynu fizjologicznego. Ostatnie doniesienia ze świata badań naukowych wykazują jej ochronne oraz podtrzymujące funkcjonowanie tkanek śledziony, jajników i skóry działanie podczas transplantacji narządów (badania na szczurach, marzec the preservation of spleen, ovary, and skin autotransplants in rats”, autorzy: Schettino César JM, Petroianu A., de Souza Vasconcelos L., Cardos VN, das Graças Mota L., Barbosa AJ, Vianna Soares CD, Lima de Oliveira A.).

Ciężko znaleźć jakiekolwiek wady kokosowego eliksiru zdrowia i urody. Owa woda niesie korzyści dla każdego. Spokojnie mogą ją pić kobiety w ciąży, małe dzieci, osoby ze wszelkimi schorzeniami, a także sportowcy jako zamiennik sztucznie barwionych napojów izotonicznych. W ostatnim przypadku należy jednak zwrócić uwagę, iż woda kokosowa zawiera stosunkowo mało cukru oraz sodu, więc przy wzmożonym długim wysiłku fizycznym niestety przegrywa z chemicznym izotonikiem. Chyba jedyną wadą jakiej można się doszukać jest jej stosunkowo wysoka cena – około 10 zł za 500 ml buteleczkę. Patrząc jednak ze strony dietetyka chcącego dla swojego pacjenta jak najpóźniejszego spotkania z lekarzem i konieczności stosowania drogich leków, woda kokosowa to na pewno świetna inwestycja w dłuższe i lepsze zdrowie.

autor: Justyna Wisła