Wraz ze wzrostem zainteresowania różnorodną aktywnością fizyczną wśród społeczeństwa rośnie świadomość na temat własnego ciała, treningów, diet czy leczenia kontuzji i bólu. Tym samym coraz częściej szukamy informacji o rehabilitacji i poszczególnych metodach terapeutycznych. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań u trenujących jest kinesiotaping, czyli dynamiczne plastrowanie.

Zastosowanie kinesiotapingu

Metoda ta została opracowana przez doktora Kenzo Kase w Japonii w drugiej połowie XX wieku. Polega na aplikacji plastrów elastycznych lub nierozciągliwych bezpośrednio na skórę w ściśle ustalony sposób. Działa to na regulację napięcia w miejscu aplikacji oraz aktywuje naturalne procesy znieczulania endogennego. Znajduje szerokie zastosowanie np.: w fizjoterapii sportowej, ortopedycznej, neurologicznej, pediatrycznej, onkologicznej czy pooperacyjnej.

Plastrowanie dynamiczne w zależności od efektu jaki chcemy osiągnąć (czyli od rodzaju zastosowanego klejenia) może mieć różne działanie na funkcję mięśni (usunięcie bólu, zmniejszenie wzmożonego napięcia mięśni oraz powięzi, poprawa funkcji), stawów (zmniejszenie odczuć bólowych, zwiększenie zakresu ruchu, korekcja ustawienia) oraz układu limfatycznego (zmniejszenie obrzęków i zastoi limfatycznych, usprawnienie przepływu chłonki, zmniejszenie stanu zapalnego). Wyróżnić możemy 6 podstawowych technik klejenia: mięśniowa, powięziowa, więzadłowa, limfatyczna, korekcyjna i funkcjonalna.

Zalety kinesiotapingu

Warto wspomnieć o wielu zaletach kinesiotapingu. Jest to stosunkowo tania, łatwo dostępna i uniwersalna metoda sensoryczna o szerokim zastosowaniu. Sprawdza się w przypadku przeciwwskazań do innych form rehabilitacji i dodatkowo jest łagodną terapią – stosowana zarówno u dzieci, jak i kobiet w ciąży, a efekty odczuwane są zarówno bezpośrednio po aplikacji, jak i ściągnięciu. Jest wysoce tolerowana przez pacjentów. Często stosowana jako forma wsparcia procesów leczniczych lub do podtrzymania efektów innych metod działania np. terapii manualnej czy terapii tkanek miękkich.

Jednak warto pamiętać, że cel zostanie osiągnięty tylko w przypadku doboru odpowiedniej techniki, dobrze przygotowanego miejsca aplikacji, samego naklejenia oraz odpowiednio przeszkolonej osoby wykonującej zabieg.

Małgorzata Gac
fizjoterapeuta
fot. Aleksey Toritsyn